Běžecké boty a technika šněrování tkaniček

Fixování prokluzujících tkaniček:

Tuto techniku lze použít v řadě různých vzorů šněrování, abyste zajistili pevné a přiléhavé uchycení obuvi k noze kdekoli podél řady jednotlivých ok Vaší boty, v závislosti na tom, kde se zdá, že vaše tkaničky prokluzují.

V tomto příkladu je použit zámek šněrování smyčky v horní části boty. Bota byla jako obvykle křížově šněrována. Chcete-li dosáhnout zámku šněrování smyčky, vložte každý konec tkaničky zpět do stejného otvoru, který právě opustil, a na každé straně ponechejte malou smyčku.

Poté protáhněte každý volný konec tkaničky smyčkou na opačné straně boty. 

Pevným zatažením smyčky stáhnete a potom boty zavázat jako obvykle. 


Vysoký nárt:

U špičky boty začněte šněrováním tkaniček technikou křížového šněrování. Jakmile se dostanete do středu boty (oblast nártu), provlékněte tkaničky po stranách a ponechejte prostor. Pokračujte v šněrování v horní části boty a nahoře jako obvykle. To vašemu chodidlu poskytne prostor v oblasti nártu a pomůže vám zabránit pocitu sevření boty přes klenbu chodidla.


Široké chodidlo:

Ze spodní části řady ok šněrujte po stranách boty. Jakmile se dostanete do středu boty, začněte s technikou křížového šněrování a pokračujte až k horní části boty. Nahoře jako obvykle zavázat botu. To vašemu chodidlu poskytne dostatek prostoru k roztažení nebo se prsty při běhu roztáhnou. 

Prokluzující pata:

Existují dva dobré způsoby, jak zabránit sklouznutí boty na patě. Prvním způsobem je nasadit zámek šněrování smyčky na horní část boty (zobrazený na obrázku 1.) a zavázat botu jako obvykle. Dalším způsobem je použití upraveného zámku šněrování, který se nazývá "běžecká kravata". Chcete-li dosáhnout běžecké kravaty, šněrujte botu až do druhé horní díry a poté šněrujte každou stranu řady ok. Vezměte každý volný konec tkaničky a provlékněte jej zpět pod boční tkaničku opačné strany. Zavažte botu jako obvykle. 

Příliš těsná bota:

Chcete-li, aby vaše noha měla celkově prostornější pocit, vyzkoušejte techniku paralelního šněrování. Nejprve začněte šněrováním prvních tažných ok blízko špičky boty. Na jedné straně vytáhněte tkaničku nahoru přes první očko a poté rovně přes botu a do dírky přímo naproti ní. Na druhé straně přeskočte první očko a protáhněte šňůrku přes druhé očko a poté ji šněrujte do očka přímo naproti němu. Opakujte toto přeskakování dírky a šněrování napříč vzorem, dokud nebude bota zašněrována až nahoru. 

Černé nehty na nohou:

Chcete-li dosáhnout této techniky šněrování, začněte tím, že provléknete jeden konec tkaničky boty očkem v horní části boty na opačné straně vašeho palce. Ponechte dostatečnou délku tkaničky k zavázání boty. Zbytek šněrování šněrujte skrz očko nejblíže vašemu palci na noze a vytvořte po celé délce boty šikmou šňůrku. Tuto dlouhou délku šněrování šněrujte rovně napříč k vnějšku boty a poté šikmo nahoru k vnitřní části boty. Tento vzor šněrování opakujte, dokud nebude bota zašněrována až nahoru. Zavažte botu, jako obvykle. Šněrování boty tímto způsobem umožňuje, aby byl materiál nad špičkou palce vytažen a odstraněn z nehtu, když je vnější tkanička pevně utažená a zavázaná. 


Úzké chodidlo:

Chcete-li, aby bota pohodlněji seděla na úzkou nohu, možná budete chtít přidat zámek šněrování do středu obuvi. Chcete-li toho dosáhnout, proveďte křížové šněrování boty jako obvykle až do poloviny chodidla, přidejte zámek smyčky a poté pokračujte v křížovém šněrování nahoru. Zavažte botu jako obvykle. Tímto způsobem zdvojnásobíte množství tkaniček napříč vaší chodidlem a zajistíte tak dokonalé uchycení nohy v obuvi.